Hem  |   Om företaget  |   Arbeta hos oss  |   Arbetssätt  |   Betygsresultat  |   Nöjdhet  |  
Varför ett naturvetenskapligt centrum?
Sverige behöver fler innovativa krafter för att möta de utmaningar världen står inför. PISA-03-undersökningen visar att svenska elever är under genomsnittet, för de länder som jämförts, i naturvetenskap och matematik - och det relativa läget har försämrats sedan PISA -00.* Kunskapsskolan är tyvärr inget undantag.

Vi behöver alltså förstärka den naturvetenskapliga och tekniska kompetensen i Sverige för att klara konkurrenskraften mot omvärlden, och intresset för naturvetenskapliga och tekniska utbildningar är lågt.
Kunskapsskolans Naturvetenskapliga Centrum har startats i syfte att:

  • Förbättra utbildningsresultaten inom Kunskapsskolan och Kunskapsgymnasiet
  • Utveckla nya sätt att arbeta med naturvetenskap och matematik
  • Erbjuda en modern utbildning inom naturvetenskap och matematik av högsta klass, på grundskole- och gymnasienivå

"Jag har lärt mig att tänka kritiskt och tänka om det finns olika svar på saker och ting"
Elev i årskurs 8 på spetsprogrammet i matematik efter sitt första besök på Kunskapsskolans Naturvetenskapliga Centrum
 
"Breddningskursen är det bästa jag gjort under hela gymnasietiden!"
Elev på Naturvetenskapsprogrammets årskurs 3
 
"Jag tror att ni har inspirerat en blivande forskare"
Förälder till elev i årskurs 8
 
* PISA-projektet (Programme for International Student Assessment) startade 1998 och leds av OECD. Syftet med projektet är att undersöka i vilken utsträckning 15-åringar är förberedda för att klara sig i vardagen, arbetslivet, sociala sammanhang och vidare studier. Läs merlänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

Adress
Observatoriebacken
133 36  Saltsjöbaden
Visa på kartalänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

Maila oss

| Om webbplatsen | © Kunskapsskolan