Gå till innehåll

Magasin om 20 år av kunskap.

20 år av kunskap: Magasin om Kunskapsskolans utveckling

I år fyller Kunskapsskolan 20 år. Detta uppmärksammar vi bland annat med ett jubileumsmagasin där vi berättar om åren som gått, verksamheten idag och hur vi ser på framtiden. Magasinet innehåller intervjuer med medarbetare och ledning, men tar också upp olika pedagogiska projekt som vi arbetar med.

För 20 år sedan slog de första av Kunskapsskolans skolor upp sina portar för elever och medarbetare. Mycket har hänt sedan dess, både i Skolsverige och med den egna verksamheten. I samband med jubileet har Kunskapsskolan gjort ett magasin där ledning och medarbetare intervjuas om läraryrket, verksamheten och olika projekt inom Kunskapsskolan.

Läs artiklar med:

  • Styrelseordförande Cecilia Carnefeldt, som tänker tillbaka och blickar framåt.
  • Språkläraren Maria Corrrea Sanchez, som arbetat på Kunskapsskolan i Tumba sedan starten.
  • Gymnasieelever som gjorde sitt gymnasiearbete i Indien.
  • Fredrik Zimmerman, som forskat om skillnaden mellan pojkars och flickors betyg.
  • Vd Fredrik Lindgren om vikten av att som huvudman hela tiden utvecklas.
  • Representanter från Kunskapsskolans egen pedagogikavdelning, som berättar om olika pedagogiska projekt.
  • Före detta elever, som delar med sig av sin skoltid.
  • Och mycket annat...

Ladda ner magasinet här. Pdf, 4 MB.

Ladda även ner vår kvalitetsbilaga. Pdf, 573 kB.

Trevlig läsning!