Patric Fosshammar, rektor Kunskapsgymnasiet Göteborg

Rektorn har ordet maj
- Göteborg

Kunskapsgymnasiet Göteborgs rektor Patric Fosshammar om händelser på skolan.

Maj 2021

Hej,

Nu har vi kommit till slutet av detta märkliga och utmanande läsår. Såsom prognoserna ser ut just nu ser det ut som att vi kan återgå till mer normala förhållanden i skolan under nästa läsår. Det är väldigt glädjande. Nu väntar snart ett långt och skönt sommarlov med chans till återhämtning, läsning och nya äventyr.

Vi kommer arbeta för att stärka vår verksamhet ytterligare inför nästa läsår genom att jobba vidare med att utveckla vår undervisning samt stärka tryggheten och studieron. Jag känner att vi kommit en bra bit på väg detta läsår, vilket också visar sig i resultatet i vår årliga elevenkät där elevernas nöjdhet ökar inom samtliga områden jämfört med tidigare år. Exempelvis är det 25 % fler elever som rekommenderar skolan i år jämfört med förra året. Vår utbildningsmodell med studiecoachning skapar goda förutsättningar för att skapa goda relationer på skolan, och det ser jag som en viktig utgångspunkt för en effektiv lärandemiljö.

Jag önskar alla en fin sommar och vi ser fram emot att träffa alla igen efter sommaren!

Datum i samband med avslutning

7/9 Resursdag (ingen undervisning)
8/9 Digital skolavslutning för år 1 och år 2 (tider finns i denna länk)
9/9 Student (obs! begränsat antal inbjudna gäster på grund av coronarestriktioner)

Datum att ha koll på under höstterminen

16/8 Upprop för våra nya ettor
19/8 Skolstart för år 2 och 3
v. 44 Höstlov
22/12 Julavslutning

Mer information om studiedagar under höstterminen kommer finnas i kommande månadsbrev.

Kämpa på och lycka till med det sista i kurserna!

Mvh, Patric Fosshammar, rektor Kunskapsgymnasiet Göteborg

Vill du läsa fler rektorsbrev? Du hittar alla läsårets rektorsbrev under aktuellt där du kan filtrera på rektorn har ordet.

Vi använder cookies för att förbättra din upplevelse av vår webbplats. Läs mer om hur vi använder cookies här.